Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Alice Harikalar Ülkesinde : 29


ALICE HARİKALAR ÜLKESİNDE

LEWIS CARROLL

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 18


Alice, üç bahçıvan gibi yüzükoyun yere kapansın mı kapanmasın mı pek kestiremiyordu, ama alay geçerken böyle davranılır diyen bir kural işittiğini de hiç anımsamıyordu. “Hem, yüzükoyun yere kapanıp kimseyi göremedikten sonra alayların ne anlamı kalır?” diye düşündü ve olduğu yerde durarak bekledi.
Alay Alice'in tam karşısına gelince hepsi durup ona baktılar, Kraliçe Yürek Oğlu'na dönerek sert sert “Bu da kim?” diye sordu, o yalnızca gülümsedi ve eğilerek selam verdi.
Kraliçe sinirlenip başını sallayarak “Aptal!” dedi; sonra Alice'e dönerek: “Çocuk” diye sordu, “Senin adın nedir?”
Alice terbiyeli terbiyeli “Alice, haşmetli Kraliçem” dedi, ama kendi kendine ekledi. “Eninde sonunda hepsi de bir deste iskambil kâğıdı, ne diye korkuyorum sanki bunlardan?”
Kraliçe, gül ağacının dibinde yatan üç bahçıvanı göstererek, “Ya bunlar kim?” diye sordu. Yüzüstü yatıyorlardı, sırtları da tıpkı öteki iskambil kâğıtlarına benziyordu, onun için Kraliçe bunların bahçıvan mı, yoksa saray ileri geleni mi, yoksa kendi çocuklarından üçü mü olduğunu anlayamamıştı.
Alice, gözüpekliğine kendisi de şaşarak, “Ne bileyim ben kuzum,” dedi, “beni ne ilgilendirir!”
Kraliçe hırsından kıpkırmızı kesildi, bir iki saniye sanki Alice'e yiyecekmiş gibi baktıktan sonra “Uçurun şunun kafasını! Uçurun…” diye haykırdı.
Alice hiç çekinmeden yüksek sesle “Saçma!” dedi, Kraliçe de bir şey söyleyemedi.
Kral karısının koluna dokunarak çekine çekine “Baksana güzelim, daha çocuğun biri!” dedi.
Kraliçe hırsla ona arkasını çevirerek Oğlan'a “Şunların yüzlerini çevir!” dedi.
Oğlan, bir ayağının ucuyla, sakınarak buyruğu yerine getirdi.
Kraliçe çın çın öten bir sesle “Kalkın ayağa!” diye haykırdı; üç bahçıvan hemen fırlayıp kalkarak Krala, Kraliçeye, Kral çocuklarına, daha kim varsa hepsine selam vermeye başladılar.
Kraliçe “Bırakın şunu!” diye haykırdı, “Başımı döndürüyorsunuz.” Sonra, gül ağacına bakarak söylendi: “Burada ne işler karıştırmışsınız ha?”
İkili, bir dizi üstüne çökerek, korkak bir sesle “Haşmetli Kraliçem izin verirlerse şey ediyorduk…”
Bu arada gülleri gözden geçiren Kraliçe “Anladım!” dedi. “Uçurun kafalarını şunların!” Sonra alay yürümeye başladı; geride zavallı bahçıvanları idam etmek üzere üç asker kaldı. Bahçıvanlar da korunmak için Alice'e koştular.
Alice “Korkmayın! Kafanız uçurulmayacak” dedikten sonra onları yanındaki büyük çiçek saksısının içine koydu. Üç asker bir süre bahçıvanları arayarak şaşkın şaşkın çevreye bakındılar, sonunda alayın ardından onlar da yürüdüler.
Kraliçe “Kafaları uçuruldu mu?” diye bağırdı, onlar da yüksek sesle “Haşmetli Kraliçemizin buyruklarıyla kafaları uçtu!” diye yanıtladılar.
Kraliçe “Âlâ!” diye bağırdı “Kriket oynamasını bilir misiniz?”
Askerler seslerini çıkarmadan Alice'e baktılar, soru herhalde ona sorulmuştu.
Alice de bağırarak “Evet!” dedi.
«   01   ...    19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   ...    50   »