Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Alice Harikalar Ülkesinde : 33


ALICE HARİKALAR ÜLKESİNDE

LEWIS CARROLL

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 18


Düşes, biraz durduktan sonra, “Neden kolumu beline dolamadığıma şaşıyorsun değil mi?” dedi “Nedeni, flamingonun huyunu pek bilmiyorum da ondan. Bir denesem mi?”
Alice bu denemeye hiç de hevesli olmadığı için çekine çekine yanıtladı “Belki ısırır!”
Düşes “Çok doğru” dedi. “Flamingolar da, hardal da insanı ısırır. Bundan alınacak ders şudur: Bir türden kuşlar birlikte yaşar.”
Alice “Ama hardal kuş değil ki” dedi.
Düşes “Her zamanki gibi gene haklısın” dedi. “Her şeyi ne de yerli yerince söylüyorsun!”
Alice “Galiba bir maden” dedi.
Alice'in her sözüne evet demeye hazır olan Düşes, “Maden ya!” dedi, “Buralarda büyük bir hardal madeni vardır. Bundan alınacak ders de: “Maden varsa manen yoktur”
Düşesin bu söylediklerini pek dinlememiş olan Alice “Bildim, bildim” dedi “hardal sebzedir. Görünüşü pek benzemez ama sebzedir”.
Düşes “Ben de seninle aynı düşüncedeyim” dedi. “Bundan alınacak ders de: “Dışın nasıl görünüyorsa için de öyle olsun yahut daha da yalın söylenmesini istersen: .”Kendinizi herkese olduğunuz yahut olabileceğinizden farklı olmamış olduğunuz gibi gösterecek olan durumunuzdan farklı değilmiş gibi göstermeyeceğiniz sanısına kapılmayın.”
Alice terbiyeli terbiyeli “Bunu bir yere yazsam daha iyi anlardım” dedi “Siz söylerken pek anlayamadım.”
Düşes, hoşnut, “Keyfim olunca söylediklerimin yanında bu hiç kalır” dedi.
Alice “Aman kuzum” dedi, “Bundan daha uzununu söylemek için kendinizi sıkıntıya sokmayın.”
Düşes “A! O nasıl söz, hiç sıkıntı olur mu?” dedi “Hem, şimdiye kadar söylediğim sözlerin hepsini sana armağan ediyorum.”
Alice “Ucuz tarafından bir armağan!” diye düşündü. “İyi ki yıldönümlerinde bu türden armağanlar vermiyorlar!” Ama doğrusu bunları yüksek sesle söylemeye pek cesaret edemedi.
Düşes sivri küçük çenesiyle yine Alice'i dürtükleyerek 'Gene mi düşünceye daldın?” diye sordu.
Artık yavaş yavaş canı sıkılmaya başlayan Alice biraz sert bir sesle: “Düşünmek yasak değil ya!” diye yanıtladı.
Düşes “Domuzlara uçmak ne kadar yasak değilse, sana da düşünmek o kadar yasak değil” dedi. “Bundan alınacak der…”
Tam, o sevgili ders sözcüğünü söylerken, Alice, Düşes'in sesinin sönüp gittiğini, kolunda duran kolunun da titrediğini fark ederek şaşırdı. Başını kaldırıp baktı ki Kraliçe kollarını kavuşturmuş, kopmaya hazırlanan bir fırtına gibi önlerine dikilmiş duruyor.
Düşes titrek, bitkin bir sesle “Hava pek güzel Haşmetli Kraliçem!” diye söze başladı.
Kraliçe konuşurken ayağını yere vurarak “Sana söylüyorum” diye haykırdı “Şu dakkada buradan ya kendin defolur gidersin yahut kafan gider! Seç ikisinden birini!”
Düşes de seçeceğini seçip bir anda ortadan kayboluverdi.
«   01   ...    23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   ...    50   »