Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Alice Harikalar Ülkesinde : 35


ALICE HARİKALAR ÜLKESİNDE

LEWIS CARROLL

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 18


Bu sözleri, yalnızca Ejder'in arada bir duyulan “Hjckrrh!” ünlemi ve Yalancı Kaplumbağa'nın sürekli hıçkırıklarıyla bozulan uzun bir sessizlik izledi. Alice az daha ayağa kalkıp “Öykünüz pek meraklıydı, teşekkür ederim” diyecekti ama herhalde bunun bir arkası olacak diye düşünerek yerinde oturdu, bir şey söylemedi.
Sonunda Yalancı Kaplumbağa sözünün arkasını getirebildi, şimdi biraz daha sakinleşmişti ama gene ikide bir hıçkırıyordu. “Biz küçükken denizin dibinde, okula giderdik, öğretmenimiz de yaşlı bir Kaplumbağaydı, öyle yaşlıydı ki ona 'Tosbağa' derdik…”
Alice “Madem karada yaşamıyordu niye Tosbağa derdiniz?” diye sordu.
Yalancı Kaplumbağa kızgın kızgın “Tosbağa derdik, çünkü bizi okuturdu. Siz de amma sersemsiniz ha!” dedi.
Ejder de “Bu kadar da basit bir şeyi anlamadığın için yazıklar olsun sana” diye ekledi. Sonra ikisi de sözü kesip Aliceciğe dik dik baktılar, zavallı kız utancından yerin dibine geçti.
Sonunda Ejder Yalancı Kaplumbağa'ya “Hadi bakalım, aslanım! Akşamlara kadar uzatma!” dedi, o da öyküsünü şöyle sürdürdü:
“Evet, inanmıyorsunuz belki ama biz denizde okula giderdik…” dedi.
Alice “Ben inanmıyorum demedim ki!” diye sözünü kesti.
Yalancı Kaplumbağa “Dediniz pekâlâ işte” diye yanıtladı.
Ejder, Alice'in ağzını açmasına vakit bırakmadan “Sen çeneni kapat hele!” diye atıldı. Yalancı Kaplumbağa da öyküsünü anlatmaya koyuldu.
“Çok iyi okutulduk… Hatta her gün okula giderdik…” dedi.
Alice “Ben de her gün okula gidiyorum, bunda o kadar öğünecek bir şey yok ki!” dedi.
Yalancı Kaplumbağa epeyce merakla “Ek dersleriniz de var mı?” diye sordu.
Alice “Evet” dedi, “Fransızca ile müzik öğrendik.”
Yalancı Kaplumbağa “Yıkanma da öğrendiniz mi?” dedi.
Bu soru Alice'in ağırına gitmişti: “Elbette öğrenmedik!” dedi.
Yalancı Kaplumbağa, içi rahatlayarak “A! Öyleyse sizinki pekiyi bir okul değilmiş. Oysa bizimkinde, taksit pusulasının en altına Fransızca, müzik ve yıkanma ektir diye yazılır.”
Alice “Ama denizin dibinde yıkanma pek gerekmez sanırım” dedi.
Yalancı Kaplumbağa içini çekerek “Zaten durumumuz o kadar iyi değildi; ben o ek dersleri alamadım, yalnızca ana dersleri okudum” dedi.
Alice “Hangileriydi o dersler?” diye sordu.
Yalancı Kaplumbağa “Doğal olarak, en başta akmak yaşmak geliyor” diye yanıtladı; “Sonra aritmetiğin çeşitli kolları, hoplamak, çığırtmak, çapıtmak ve sövmek.”
Alice “Çapıtmak da nedir, hiç işitmedim” diyecek oldu.
Ejder şaşıp iki pençesini de havaya kaldırarak “Ne! Çapıtmanın ne olduğunu hiç duymadın mı?” dedi. “Ama sapıtmanın ne olduğunu her halde bilirsin, değil mi?”
«   01   ...    25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   ...    50   »