Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Alice Harikalar Ülkesinde : 39


ALICE HARİKALAR ÜLKESİNDE

LEWIS CARROLL

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 18


Alice üstüne bir baktı, yanıt vermeden önce biraz düşündü. “Herhalde çok sık temizleniyor da ondan olacak.”
Ejder, ciddi bir sesle, “İşte, mezgitler de öyle. Yalnızca, suda yaşadıkları için altüst olmuş, temizken mezgit olmuşlar.”
Alice büsbütün merakla, “Peki temizliği neyle yapıyorlar?” diye sordu.
Ejder adeta sinirlenerek, “Neyle olacak sünger ve mürekkep balığıyla” diye yanıtladı. “Bunu hangi Levrek olsa bilir.”
İçinden hâlâ şarkıyı düşünen Alice “Ben mezgit balığının yerinde olsaydım Domuzbalığı'na, 'Biraz geride kalın lütfen, sizi yanımızda istemiyoruz!' derdim” dedi.
Yalancı Kaplumbağa “Ama ne yapsınlar, birlikte götürmeleri gerekiyordu” dedi, “aklı başında bir balık yanına bir Domuzbalığı almadan bir yere gitmez.”
Alice şaşmıştı. “Sahi gitmez mi?”
Yalancı Kaplumbağa “Elbet” dedi, “bir balık bana gelip yolculuğa çıktığını söyleyecek olsa, ona ilk soracağım şey, 'Hangi dostunuzla?' demek olurdu.”
Alice “Hangi dostunuzla mı demek istediniz yoksa?” diye sordu.
Yalancı Kaplumbağa, gücüne gitmiş gibi “Ne söylüyorsam, onu demek istiyorum” dedi. Ejder de ekledi: “Hadi, biraz da senin başından geçenleri dinleyelim.”
Alice biraz çekinerek “Size anlatacak şeylerim yok değil, ama bu sabahtan başlarsak; düne dönmenin bir yararı yok artık, çünkü dün bambaşka bir insandım.”
Yalancı Kaplumbağa “Bütün bunları açıkla bakalım” dedi.
Ejder sabırsızlanmış gibi “Yok, önce başından geçenleri anlat” dedi, “bir kez açıklama başladı mı, sonu gelmez!”
Bunun üzerine Alice de Beyaz Tavşan'ı ilk görüşünden tutturarak öyküsünü anlatmaya başladı. Önceleri, ta burnuna girercesine biri bir yanına, biri öbür yanına oturup, gözlerini ağızlarını alabildiğine açtıkları için Alice oldukça huylandı ama anlatırken anlatırken buna da alıştı.
Dinleyicileri, Tırtıl'a “Yaşlı William Baba” şiirini yinelediği ve sözcükleri hep yanlış söylediği yere gelinceye kadar, onu sesleri çıkmadan dinlemişlerdi; oraya gelince Yalancı Kaplumbağa uzun bir soluk alarak “çok acayip” dedi.
Ejder de “Bundan acayip şey dünyada olmaz!” dedi.
Yalancı Kaplumbağa düşünceli düşünceli yineledi “Hepsi yanlış çıktı ha! Şimdi de bir ezber okusa keşke. Söyle de başlasın!” Bunun söylerken Ejder'e baktı, galiba onun Alice'e söz geçirdiğini varsayıyordu.
Ejder “Hadi kalk da 'Bu, tembelin sesidir' şiirini oku bakayım” dedi.
Alice “Bu yaratıklar da insana durmadan buyurup ders yineletiyorlar!” diye düşündü, “Okulda olsam daha iyi.” Ama yine söz dinleyerek kalktı, şiiri okumaya başladı. Fakat kafası Istakoz Kadrili'yle öyle altüst olmuştu ki ne söylediğinin kendi bile ayrımında değildi, şiir gerçekten çok acayip bir şey oldu:
«   01   ...    29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   »