Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Ezop Masalları : 35


MASALLAR

EZOP

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 13


İçlerinden biri: “Nasıl? Yemekler iyi miydi” diye sorunca: “İçkiyi pek fazla kaçırmışım, o kadar sarhoştum ki, nereden çıktığımı bilmiyorum” demiş.
Başkasının malıyla cömertliğe kalkanlara güvenmemeli, bu masal onu söylüyor.

179 - Yaban Hayvanlarıyla Dövüşen Köpek

Köpeğin birini bir evde besleyip yırtıcı hayvanlara saldırmaya alıştırmışlar. Bir gün bakmış ki bir sürü aslanla kaplan getirmişler, hemen tasmasını boynundan atıp dışarı fırlamış. Onun öyle danalar gibi iri olduğunu gören başka köpekler: “Öyle ev bırakılır da kaçılır mı hiç?” diye sormuşlar. “Biliyorum, bana iyi bakıyorlar, her şeylerden yediriyorlar, ama boyuna da en güçlü hayvanlarla, aslanlarla, kaplanlarla dövüştürüyorlar” demiş. Bunun üzerine öteki köpekler aralarında: “Biz gene şükredelim! Gerçi yoksuluz, ama bizi ne ayıyla dövüştüren var, ne de aslanla” demişler.
Karnımız doyacak, ünümüz artacak diye kendimizi tehlikeye atmak doğru değildir, tehlikeden kaçınmalıyız.

180 - Köpek, Horoz, Bir de Tilki

Bir köpekle bir horoz arkadaş olmuş, birlikte yola düzülmüşler. Gitmişler, gitmişler, sular kararınca horoz bir ağaca tünemiş, köpek de ağacın dibindeki kovuğa girmiş, kıvrılıp uyumuş. Ama horozun âdetidir, daha ortalık ağarmadan başlamış ötmeye. Ötmesini öteden bir tilki duymuş, koşup gelmiş: “Aman ne tatlı sesin varmış senin! Hele gel de seni bir bağrıma basayım” diye türlü diller dökmüş. Horoz: “Kapıcı ağacın dibinde yatıyor, sen onu uyandır, kapıyı açsın, ben de inerim” demiş. Tilki inanmış horozun sözüne; kapıcıyı bulup da bir konuşayım derken köpek uyanmış, üzerine atılıp paramparça etmiş.
Düşünceli kimseler, üzerlerine düşmanlarının saldıracağını gördüler mi, onları kandırır, daha güçlüsüne ısmarlarlar. Bu masal işte onun için söylenmiş.

181 - Köpekle Deniz Kabuğu

Köpeğin biri yumurtaya pek dadanmış; bir gün bir deniz kabuğu görmüş, onu da yumurta sanıp ağzını açmış, hap diye yutuvermiş. Biraz sonra karnında bir ağırlık, bir ağrı duyunca anlamış işi: “Oh olsun bana” demiş, “gördüğüm her yuvarlak şeyi yumurta sanmanın sonu böyle olur işte.”
Bir işe girişmeden düşünüp bakmayanlar, başlarına böyle bela getirirler, bu masal onu gösteriyor.

182 - Köpekle Tavşan

Av köpeğinin biri bir tavşan yakalamış, bir ısırır, bir ağzını burnunu yalarmış. Tavşan dayanamamış: “Ayol, ya ısırmayı, ya öpmeyi bırak da dostum musun, düşmanım mısın bir anlayayım” demiş.
Bu masal ikiyüzlü adama uyar.

183 - Köpekle Kasap

Köpeğin biri bir kasap dükkânının önünden geçiyormuş; bakmış ki kasap bir işle uğraşıyor, içeriye daldığı gibi bir yürek çalmış, hemen fırlamış. Kasap dönüp de köpeğin kaçtığını görünce: “Sen o yüreği aldın ya, iyi bil, bundan böyle benim gözümden kaçamazsın, nereye gitsen kurtulamazsın; bir yürek aldın, ama benim yüreğimi de pekleştirdin” demiş.
İnsanın başına bir şey geldi mi, çoğu bir ders olur da gözünü açar, bu masal onun için söylenmiş.
«   01   ...    25   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   ...    69   »