Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Ezop Masalları : 44


MASALLAR

EZOP

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 13


221 - Kurtla Kuzu

Kurdun biri, ırmaktan su içen bir kuzu görmüş, yemek için bir bahane aramış. Kendisi yukarıda, kuzu ise aşağıdaymış, gene de: “Sen benim içtiğim suyu bulandırıyorsun!” demiş. Kuzu: “Aman efendimiz! ben sizin suyunuzu nasıl bulandırırım? dudaklarımı bile değdirmiyorum. Hem siz yukarıdasınız, ben aşağıdayım, su yukarı doğru akmıyor ya!” demiş. Kurt o yandan tutturamayınca başka bir bahane denemiş: “Geçen yıl bir kuzu benim babama sövmüştü, sen değil misin o?” demiş. Kuzu: “Aman efendimiz, nasıl ben olurum? Geçen yıl ben daha doğmamıştım ki!” demiş. Kurt bakmış ki olmayacak: “Dil ebesisin sen, her şeyin yanıtını buluyorsun, buluyorsun ya, ben gene yiyeceğim seni” demiş.
Bu masal da gösteriyor, bir kimse kötülük etmeye karar verdi mi, siz kendinizi savunmak için ne kadar uğraşsanız boştur.

222 - Tapınağa Sığınmış Kuzuyla Kurt

Kurdun biri bir kuzunun peşine düşmüş. Kuzu kaçmış, kaçmış, bir tapınağa sığınmış. Kurt: “Ayol, oraya ne girersin? Toyun seni görürse, yakaladığı gibi tanrıya kurban eder” demiş. Kuzu: “Ne yapalım?” demiş, “Kendimi sana yedireceğime tanrıya kurban olurum, daha iyi!”
Ölecek olduktan sonra bari onurumuzla ölelim, bu masal onu söylüyor.

223 - Kurtla Kocakarı

Kurdun karnı acıkmış, bir şey bulsam da yesem diye dolaşırmış. Gitmiş, gitmiş, bir evin önüne gelmiş. İçeriyi dinlemiş, bir de bakmış ki içeride bir çocuk ağlıyor, bir kocakarı da: “Sus yoksa şimdi seni kurda veririm!” diyor. Kurt, kocakarının sahi söylediğini sanıp orada uzun uzun beklemiş. Akşam olmuş, çocuğu veren yok. İçeriyi bir daha dinlemiş, bu sefer de bakmış ki kocakarı çocuğa: “Kurt gelirse, biz onu tutar öldürüveriz!” diyor. Kurt bunu duyunca: “Ne acayip insanları var bu evin! önce ne diyorlar, sonra ne yapmaya kalkıyorlar!” demiş, dönmüş geldiği yere.
Bu masal, yaptıkları dediklerine uymayan kimseler için söylenmiş.

224 - Kurtla Balıkçıl Kuşu

Kurdun biri karnını doyururken kemik boğazında kalmış: “Beni kurtaracak birini bulurum” diye dolaşmaya başlamış. Önüne bir balıkçıl kuşu çıkmış: “Şu boğazımdaki kemiği alıver, emeğinin karşılığını veririm” demiş. Balıkçıl kuşu hemen gagasını kurdun ağzına sokmuş, boğazından kemiği çekivermiş, sonra da parasını istemiş. Kurt bakmış, bakmış: “Ayol, kurdun ağzından başını sağ esen çıkardın, o yetmiyor gibi bir de para mı istersin?” demiş.
Kötülere ettiğimiz iyiliğe karşılık bize bir zararları dokunmazsa gene ne mutlu! Bu masal onu söylüyor.

225 - Kurtla At

Kurdun biri bir tarladan geçiyormuş, boydan boya arpa görmüş. Kurt ne yapsın arpayı? Yiyemez ki! Bırakıp gitmiş. Yolda önüne bir at çıkmış. Onu görünce: “Ben de seni arıyordum” demiş; “Şurada arpa buldum, ama yemedim, sana sakladım, bayılırım senin dişlerinin gıcırtısına. Gel, sen ye, ben de seyredeyim.” At kanmamış bu sözlere: “Yahu” demiş, “ben kurtları bilmez miyim? Sen arpa yiyebilseydin karnını doyurmak zevkini bırakır da kulaklarının zevkini düşünür müydün?”
«   01   ...    34   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53   54   ...    69   »