Ana Sayfa » Yolculamak » Kır Atlı : 63


KIR ATLI

HANS THEODOR WOLDSEN STORM

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 75


Bir zamanlar Jewe Manners'in, seddi yapan için, torunları konusunda söylediği sözler, gördüğünüz gibi gerçekleşmemiştir; böyledir işte bey: Sokrates'e zehir içirdiler ve efendimiz Hazreti İsa'yı çarmıha gerdiler! Bu gibi şeyler artık son zamanlarda kolay kolay olmuyor; ama ensesi kalın bir zorba ya da kötü bir kimsenin azizlerden sayılması ya da kendimizden bir derece yüksek olan becerikli birinin hayaletler arasında yer alması; bunlar her zaman olabilen şeylerdir.“
Adamcağız bunları söyledikten sonra ayağa kalktı ve dışarıyı dinleyerek, “Orada durum değişmiş,” dedi ve penceredeki yün örtüyü çekti. Dışarda parlak bir ay ışığı vardı. Sonra sözünü sürdürerek, “Bakın, yardımcılar geliyor, işte, dağılıyorlar; evlerine gidecekler. Öteki kıyıda yıkılan bir yer yok sanırım; su inmiş” dedi.
Ben onun yanında durarak dışarı baktım, yüksekteki bu pencereler, seddin hizasından yukarda bulunuyorlardı. Durum onun dediği gibiydi. Bardağı elime aldım ve kalanını içerek, “Bu akşam için teşekkür ederim, sanırım artık uyuyabiliriz!” dedim. Ufak tefek öğretmen, “Uyuyabiliriz; size bütün yüreğimle iyi geceler dilerim!” dedi.
Aşağı inerken, koridorda, konukevinde bırakmış olduğu haritayı almaya gelmiş olan Set Beyi'ne rastladım. Bana, “Her şeyi atlattık. Ama bizim öğretmen sizi sanırım iyice aydınlatmış olmalı, o vaizlerdendir!” dedi.
“Evet, akıllı bir adama benziyor!”
“Doğru, kuşkusuz öyle… ama sanırım gözlerinize güvenirsiniz. Öte yanda, önceden söylediğim gibi, set yıkılmıştır!”
Ben omuzlarımı silkerek, “Bunun üzerine uyumak düşer! İyi geceler dilerim, Set Beyi!” dedim.
O gülüyordu: “İyi geceler!”
Ertesi sabah, geniş ve yıkık alanın üzerinde yükselen altın gibi parlak güneş ışığının altında, Hauke Haien Seddi üzerinden atımla kente doğru yola çıktım.
«   01   ...    53   54   55   56   57   58   59   60   61   62   63   »