Ana Sayfa » Yolculamak » Marie Grubbe - II : 23


MARIE GRUBBE - II

JENS PETER JACOBSEN

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 95


Daniel “O da aynı biçimde deli” dedi ve eliyle havada bir yuvarlak çizerek “Biz iki deli, elimizden geldiği kadar birbirimize uyduk, bu pek istediğimiz gibi olmadı ama Tanrım, elbette deliler de görür, deliler de yürür ve birbirlerine yardım ederek mezara kadar giderler. Ama öldükleri zaman onlar için çan çalınmaz, çalınmamalıdır da. Bundan başka bu dostça ilginize çok teşekkür ederiz, çok teşekkür ederiz, Allaha ısmarladık.”
Marie Grubbe “Durun!” dedi, “siz deli değilsiniz, öyle gözükmek istiyorsunuz; söylemeniz gerek, Daniel, sizin hakkınızda kötü düşünmemi ve sizin o adını söylediğiniz kimseyle eşim arasında aracılık yaptığınızı sanmamı mı istersiniz?”
Daniel eliyle özür dilemek isteyen bir hareket yaptıktan sonra “Ben zavallı delinin biriyim” diye inledi.
“Tanrı sizi bağışlasın Daniel, bu yaptığınız insanı utandıracak bir oyun. Oysa ben sizi çok, çok daha iyi bir insan olarak tanıyordum.”
Daniel: “Sahi mi? Bu söylediğiniz gerçekten doğru mu?” diye bağırdı, gözleri sevinçten parlıyordu. “Öyleyse yeniden aklım başıma geldi. Sorun, sorun, ne isterseniz sorun bana!”
“Söylediklerinizin doğruluğundan emin misiniz? Yanılıyor olmayasınız?”
Daniel gülümsüyordu.
“Kocam bugün de orada mı?”
“Yoksa avda mı?”
“Evet!”
“Öyleyse doğru.”
Marie biraz durduktan sonra, “ Sözünü ettiğiniz o kadın nasıl biri? Söyleyin biliyorsanız” diye yeniden söze başladı.
“Kısa boylu, sayın bayan, çok kısa boylu, bir elma gibi yuvarlacık, rengi de kırmızı. Geveze, neşelidir de. Hep güler, çok konuşur.”
“Ne tür bir aileden bu kadın?”
“İki üç yıl önce bir Fransız oda uşağıyla evlenmişti, adam ülkesinden kaçtı, onu yalnız bıraktı. Ama yalnızlığı uzun sürmedi; tersine borçlu bir savaş çalgıcısıyla Paris’e gitti. Orada, ayrıca Brüksel'de yaşadı. Sonra bu yıl Paskalya Yortusu sıralarında yeniden ülkeye döndü. Yaradılıştan uyanık kafalı bir kadındır. Sarhoş olduğu zamanlar dışında, hal ve tavrı hoştur. Onun hakkında bütün bilgim bundan ibaret.”
Marie: “Daniel…” dedi ve duraksayarak sustu. Daniel ince bir gülümseyişle, “Daniel, size şimdi ve sonsuza kadar sağ eliniz kadar bağlıdır.”
“Öyleyse bana yardım edecek misiniz? Bana bir… bir araba ve size haber gönderir göndermez kendisine güvenebileceğim bir arabacı sağlayabilir misiniz?”
“Evet, sağlayabilirim, bunu sağlayabilirim. Haberinizi aldıktan sonra bir saat geçmez, Hermann Bleideckerlerin barakası önündeki çayırda bir araba hazır olur. Buna güvenebilirsiniz, sayın bayan.”
Marie, bir an düşündükten sonra:
“Yine görüşeceğiz” dedi ve Magnillei başıyla dostça selamladıktan sonra ayrıldı.
Daniel “Bu kadın bütün güzelliklerin hazinesi değil mi, Magnille?” diye bağırdı ve Maire'nin kaybolduğu yola hayran hayran baktı. Sonra neşeyle “Hem öyle soylu bir gururu var ki! Ah Daniel'in kendisi için nasıl deli olduğunu bilse, beni ayakları altına alır, topuklarını aşağılayarak kafama vurur, en büyük düşüklüklerin tozları içine atardı… O kadar güzel, o kadar görkemli ki, onun için yüreğim parçalanıyor! Onun bana güvenmesi gerek! Gururunun görkemli dalını yere eğmesi gerek… Ama bu konuda öyle büyük bir haz, öyle eşsiz bir mutluluk var ki Magnille.”
Sonra birlikte topallaya topallaya oradan ayrılıp gittiler.
Daniel'le kız kardeşinin Frederigsborg'a gelmeleri şöyle olmuştu: Zavallı Kurzbold, Stataf-Kruz'daki o sahneden sonra Marie'ye delice âşık olmuştu. Bu, boş düşlemlerden başka hiçbir şey beklemeyen, istemeyen, hiçbir şey ummayan zavallı, düşsel bir aşktı. Bundan başka da hiçbir şey değildi. Kurduğu düşlemleri bir azıcık yaşam ışığıyla renklendirmek için gerekli olan biricik gerçek de Marie Grubbe'yi ara sıra önünden süzülüp giderken uzaktan ya da yakından görmesiydi. Ancak Gyldenlöve yolculuğa gidip de Marie artık evden hiç çıkmaz olunca, ona karşı duyduğu özlem büyümeye başladı, gittikçe arttı. Neredeyse deli olacak duruma geldi. Sonunda da hastalanıp yatağa düştü.
«   01   ...    13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   ...    39   »