Ana Sayfa » Yolculamak » Üç Kısa Oyun : 01


ÜÇ KISA OYUN

LUIGI PIRANDELLO

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 93


Bu kitap Cumhuriyet Dünya Klasikleri Dizisi'nde çevirmeninin izniyle yayınlanmıştır.
İtalyanca'dan çeviren: Egemen Berköz
Yayına hazırlayan: Egemen Berköz
Dizgi: Yeni Gün Haber Ajansı Basın ve Yayıncılık A.Ş.
Baskı: Çağdaş Matbaacılık Yayıncılık Ltd. Şti.
Nisan 2000


ÜÇ KISA OYUN

Sicilya Turunçları - Aptal - Ağzı Çiçekli Adam

LUIGI PIRANDELLO ÜZERİNE

1867'de Agrigento'da doğdu, 1936'da Roma'da öldü; büyük bir sanatçı, iyi ve onurlu bir adam ünü bıraktı arkasında. Ölümünden iki yıl önce Nobel Yazın Ödülü'nü almıştı. Bütün dünyada başarı ve ün kazanmıştı ama, oldukça geç ve sıkıntılarla dolu güç bir yaşamdan sonra.
Babası varlıklıydı. Palermo'da okuduktan sonra Bonn Üniversitesi'ni de bitirip Roma'ya yerleşmişti. Yazınla uğraşıyordu yalnızca. Ama babasının işinin bozulması üzerine öğretmenlik yapmaya başladı. Evlenmişti de, iyi bir koca, iyi bir baba olmuştu.
Avrupa ve Amerika'nın bütün tiyatrolarının ona kapılarını açtığı son yıllarındaysa gezdi. Son gününe kadar çalıştı. “Yaşam denen hastalığın en iyi ilacı”ydı onun için çalışmak.
Verimli bir yazardı. Sanata şiirle girdikten sonra kısa öyküye geçmiş, yaratıcı gücünü göstererek gerek İtalyan, gerekse dünya yazınındaki ilk yerini, yepyeni bir teknik ve öz getiren öyküleriyle almıştı. Yüzlerce öyküsünün yanısıra, anlatı alanındaki yerini sağlamlaştıran romanlarını da unutmamak gerekir.
Pirandello'nun yapıtının en önemli bölümündeyse oyunları yer alır. Oyunları bütün dünya sahnelerinde oynanmış, ün kazanmış ve dünya tiyatrosu üzerinde yadsınamaz bir etki yapmıştır. Bu etkinin en önemli nedeni geleneksel tiyatro kurallarını temelinden yıkması, biçimde yaptığı köklü yeniliğin yanısıra değişik bir özgünlüğü olan, sağlam bir öz getirmesidir. Oyunlarının her biri sanatçının ruhunu ve aklını kurcalayan sorunlardan birini alıp eksiksiz bir sahne düzeniyle örülmüş, işlenmiş olarak gün ışığına çıkarır. En önemli özelliklerinden biri buysa; ikincisi de insancıllığı, insana yönelmişliğidir.
Hemen tüm dünya dillerine çevrilen yapıtlarından; öykülerini kendisinin “Novelle Per Un Anno” (Bir Yıl İçin Öyküler) adı altında 15 kitapta (her kitapta 24 öykü) topladığını belirttikten sonra; roman ve oyunlarının yalnızca en önemlilerini saymakla yetinelim. Romanları: “Il fu Mattia Pascal” (Gölge Adam), “I vecchi e I giovani” (Yaşlılar ve Gençler), “Uno, nessuno e centomila” (Bir, Hiçkimse ve Yüz Bin). Oyunları: “Enrico IV” (IV. Henri), “Sei personaggi in cerca d'autore” (Altı Kişi Yazarını Arıyor), “La vita che ti diedi” (Sana Verdiğim Yaşam), “Pensaci, Giacomino!” (İyi Düşün Giacomino), “Vestire gli ignudi” (Çıplakları Giydirmek), “Non si sa come” (Nasıl Bilinmez), “La signora Morli, una e due” (Bayan Morli, Bir ve İki), “Così è (se vi pare)” (Size Öyle Geliyorsa Öyledir), vb…
«   01   02   03   04   05   06   07   08   09   10   11   ...    58   »