Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Üç Kısa Oyun : 12


ÜÇ KISA OYUN

LUIGI PIRANDELLO

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 93


Öğrenmeye başladı. Hemen görüldü bu. Orada oturuyordu, gökyüzünde gibi… Bütün kasabadan işitiliyordu, ne sesti… Halk… Böyle, aşağıda, sokakta, dinliyordu… Yanıyordu, yanıyor, lamı cimi yok… Şarkı söylemesi bitince, kollarımdan yakalıyordu beni… Böyle… (Ferdinando'yu yakalar.)
Ve sarsıyordu… Delirmiş sanırdın… Artık biliyordu çünkü; ne olacağını görüyordu… Şef de söylüyordu sonra. Bana olan şükranını nasıl göstereceğini bilemiyordu. Marta teyze ise, tersine, zavallıcık…
DORINA
İstemiyor muydu?
MICUCCIO
İstemiyor değil; inanmıyordu, hepsi bu. Öylesine çekmiş ki, zavallıcık, yaşamı boyunca, onca zamandır boyun eğdiği durumunu değiştirmeyi Teresina'nın aklından geçirmesini bile istemiyordu. Korkuyor olmalıydı. Bana neye mal olduğunu da biliyordu sonra… akrabalarımın da… Ama hepsiyle ilgimi kestim ben, babamla, annemle, hepsiyle. Dışardan bir müzisyen gelmişti Palma'ya… konserler veriyordu… Adı aklıma gelmiyor şimdi, ama oldukça tanınmış biri! Teresina'yı dinledi ve onu bir kente, büyük bir konservatuara göndermemenin bir günah, büyük bir günah olacağını söyledi… İşte o zaman kızdım, hepsiyle bağımı kopardım attım, rahip olan bir dayımın ölürken bana bıraktığı tarlayı satıp Teresina'yı Napoli'ye, konservatuara yolladım.
FERDINANDO
Siz ha?
MICUCCIO
Ben, evet.
DORINA
(Ferdinando'ya.)
Kendi parasıyla, anlıyor musun?
MICUCCIO
Dört yıl okuttum onu. Dört. O zamandan beri hiç görmedim.
DORINA
Hiç mi?
MICUCCIO
Hiç. Çünkü… sonra tiyatrolarda şarkı söylemeye başladı, anlıyor musunuz? bir şurada, bir burada… Uçmaya başladı… Napoli'den Roma'ya, Roma'dan Milano'ya… sonra İspanya… Rusya… sonra yine burada…
FERDINANDO
Fırtına gibi!
«   01   02   03   04   05   06   07   08   09   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   ...    58   »