Ana Sayfa » Cumhuriyet Gazetesi Salı Kitapları » Üç Kısa Oyun : 19


ÜÇ KISA OYUN

LUIGI PIRANDELLO

DÜNYA KLASİKLERİ DİZİSİ: 93


Çabuk, çabuk, Dorina… Hadi buraya… Benim için, bu sevgili oğulcuğum için… Sevgili Micucciom! Seninle birlikte olduğuma inanamıyorum bir türlü.
DORINA
İşte, oturadurun siz.
MARTA
(Oturarak.)
Evet, evet… Burada, böyle ayrı, ikimiz yalnız… Orda, anlarsın… birçok beyler… O, zavallıcık, ne yapsın! başka türlü yapamaz ki! Meslek bu… Ne yaparsın! Gazeteleri gördün mü? Büyük şeyler, oğlum! Büyük şeyler… Ya ben, biliyor musun? deniz üstünde gibiyim… Seninle burada, bu akşam böyle başbaşa olduğumuza bir türlü inanasım gelmiyor.
(Ellerini ovuşturur, duygulu gözlerle bakarak gülümser.)
MICUCCIO
(Dalgın, sıkkın bir sesle.)
Geleceğini söylemişti değil mi size? Hiç olmazsa bir görmek istiyorum da… Hiç olmazsa…
MARTA
Elbet gelecek! Bir dakikacık bile serbest kalsa demedim mi sana? Ama, düşün bir, onun da ne kadar hoşuna giderdi, burada, bizimle olmak… Seninle, bunca zaman sonra… Kaç yıl geçti? Çok, çok… Ah, oğlum, dünmüş gibi geliyor bana, bazen de sonsuz uzakmış gibi… Neler, neler gördüm… gerçek değilmiş gibi geliyorlar bana. Söyleseler inanamazdım, orada, Palma'dayken daha… Hani tavan arasına gelirdin sen… Çatının altında kırlangıç yuvaları vardı hani, anımsıyor musun? Odanın içinde uçuşurlardı… Yüzümüze sürtünürlerdi adeta… Ya benim o canım fesleğen saksılarım, pencerede… Ya Annuzza kadın, komşumuz Annuzza kadın ne oldu, nasıl?
MICUCCIO
Eh…
(“Öldü!” anlamına, kutsama işareti yapar iki parmağıyla.)
MARTA
Öldü mü? E, tahmin de ediyordum… İhtiyarcık, benden yaşlıydı… Zavallı Annuzza kadın… Bir diş sarmısak isterdi, anımsıyor musun? bu bahaneyle gelirdi… tam iki lokma bir şey yemek için oturduğumuzda, ödünç bir diş sarmısak… ya… Zavallıcık! Ee, kimbilir daha kimler öldü, ha, Palma'da? Ama! hiç olmazsa orada, kendi mezarlığımızda yatıyorlar, atalarının yanında… Bense… Kimbilir nerede kalacak kemiklerim… Yeter… hadi, hadi, bırakalım bunları!
(Dorina ilk yemekle gelir ve tabağına koymak için Micuccio'ya yaklaşır.)
Oh, aferin Dorina!
«   01   ...    09   10   11   12   13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28   29   ...    58   »